Uzdrawiająca Woda

Litmanova po fali uzdrowień. Źródełko z cudowną wodą dostępne dla każdego. Dzięki wodzie może zostać zniszczone moje stare życie, mój grzech, ale także moja choroba i słabość.

Każda choroba jest skutkiem jakiegoś grzechu – orędzie przekazane przez Matkę Boską Litmanowską. Babcia Marysia dba oto aby Cudowna Woda zawsze była w naszej Zielarni, wodę zaczerpnięta ze źródła przed wysyłką rozlewamy do małych butelek.

Uzdrowienia i Odnowa Duchowa w Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej

„Woda to żywioł, któremu Stwórca dał wielką moc, moc życia, ale i moc śmierci. Bez wody Ziemia byłaby jedynie suchą pustynią, krajem głodu i pragnienia, gdzie ludzie i zwierzęta skazani są na śmierć. Woda bardzo głęboko przenika do życia ludzkiego oraz do historii zbawienia człowieka. To symbol czystości fizycznej (wodą myjemy się) i symbol czystości moralnej. Źródło wody i czerpanie z niego z wiarą jest symbolem tego, że w wodzie może zostać zniszczone moje stare życie, mój grzech, ale także moja choroba i słabość. Każdy, kto z wiarą czerpie z tej oto wody, może dostąpić cudu uzdrawiającego dotyku Boga. Niech woda z cudownego źródła dla każdego pielgrzyma będzie źródłem odrodzenia i odnowienia w Duchu Świętym.” – Z informacji zamieszczonej przy źródle z cudowną wodą.

Należy jak najszybciej przerwać związek na linii grzech – choroba. Bezpłatnie woda z cudownego źródła objawień Maryjnych dla każdego zamawiającego zioła w naszej zielarni (jedna butelka do zamówienia).

Sanktuarium na górze Zvir słynie z uzdrowień, Maryja uzdrawia serca skalane grzechem. Każda choroba jest skutkiem jakiegoś grzechu – orędzie przekazane przez Matkę Boską Litmanowską.

Dzięki temu Sanktuarium niewielka Litmanowa stała się jedną z najliczniej odwiedzanych miejscowości przez turystów i pątników z całego świata. W każdą niedzielę po pierwszym piątku odbywają się uroczyste nabożeństwa.

Jurek stadnicki

Są liczne przykłady nawróceń, a niektóre z nich udokumentowane są imiennie licznymi tablicami  wmurowanymi w ścianę w pobliżu Sanktuarium.   Na miejscu objawień zbudowano amfiteatr  z ołtarzem zadaszonym dla kilkuset osób. Jest też tam ujęcie uzdrawiającej wody, szereg konfesjonałów i cudowna ławeczka w mistycznej kaplicy – informuje Jerzy Juliusz Stadnicki – górski przewodnik z Jaworek.

Historia objawień

Na polanie Zvir na południowo-wschodnim grzbiecie Eliaszówki 5 sierpnia 1990 roku w szałasie pasterskim objawiła się dwóm dziewczynkom Matka Boska. Była to 12-letnia Ivetka Korcakova i 13-letnia Katka Ceselkova. Gdy wystraszone burzą schroniły się do szałasu i żarliwie modliły, na ławeczce obok nich usiadła Matka Boska i zaczęła z nimi rozmawiać. Potem objawiała się im jeszcze przez 5 lat w niedzielę po pierwszym piątku miesiąca. Początkowo dziewczynki widziały i słyszały, co do nich mówi, potem już tylko ją widziały. Wiadomość o tych objawieniach szybko rozeszła się po Słowacji i na polanę Zvír w czasie, gdy dziewczyny miały objawienia zaczęli przybywać ludzie. Rozpoznawali, że dziewczyny mają objawienia po tym, że wyłączały się wówczas.

Gdy kult stał się masowy, na polanie wybudowano kaplicę modlitewną z obrazem Matki Boskiej, potem kościół i na zewnątrz trybuny z ławkami dla pielgrzymów. W górnej części polany znajduje się źródło dobrej uzdrawiającej wody. Uważa się, że ma ona oczyszczające właściwości. Źródło zostało obudowane i zamontowano w nim krany. Każdy pielgrzym może pobrać sobie z niego wodę. Powyżej źródła zadaszona wiata ze stołami i ławkami, gdzie pielgrzymi mogą sobie przygotować i spożyć posiłek. Przy potoku Wielki Lipnik wykonano stacje drogi krzyżowej. W każdą niedzielę po pierwszym piątku miesiąca odbywają się w sanktuarium msze święte w obrządku greckokatolickim. Oprócz Słowaków przybywają także pielgrzymi z Polski, Holandii, Niemiec, USA i innych krajów.

Program wędrówki do Sanktuarium Uzdrowień – Matki Boskiej Litmanowskiej

Turyści i pątnicy z Polski mogą dojść pieszo z Jaworek szlakiem z Białej Wody.

Sobota: Zakwaterowanie w Gościńcu „Amon” Jaworki ul Biała Woda 51

Wieczorem omówienie programu, dla chętnych w sobotę (Msza Św. niedzielna) godz. 17.00 Kościół św. Jana Chrzciciela w Jaworkach.Niedziela: Rano wyjście z przewodnikiem (trasa ok. 3h) pobyt na górze objawień i uzdrowień ok. 2,5h (góra Zvir Słowacja), po południu powrót na nocleg do gościńca.

Na miejscu zwiedzanie i czas wolny możliwość udziału w Mszy Św. Na górze objawień zbudowano amfiteatr  z ołtarzem zadaszonym dla kilkuset osób. Msza Św. Odprawiana jest codziennie o godz. 10.30, a w języku polskim w niedzielne popołudnia. Główny odpust  bardzo uroczysty przypada na dzień 15 sierpnia. Warto zabrać kilka plastikowych butelek na cudowną wodę.

Trasa: szlak żółty z Jaworek przez przełęcz Rozdziela doliną potoku Rozdziel do miejsca połączenia się Rozdziela z potokiem Wielki Lipnik. Dalej wzdłuż potoku Wielki Lipnik.

Istnieje możliwość skrócenia trasy do – ok. 2,5 h,  trasy znane naszym przewodnikom górskim.

Pielgrzymi często wracają do głównego przesłania Matki Bożej z 1994 roku: Przyszłam po to, aby wam przypomnieć, że jesteście stworzeni dla Miłości. Chcę was nauczyć żyć dla Miłości. Wzywam was do Bożego Miłosierdzia i chcę wam dać trochę radości z Nieba”. Na pewno nie jeden z nas po tych słowach, wracając z Litmanovej do swojego domu, znajdzie w sobie kolejną cząstkę dobra i miłości do siebie i drugich.

Litmanova Žvír BS16
Źródło: archiwum.wiescigor.pl

Informacje praktyczne:

Dzisiaj na terenie Sanktuarium i w niedalekiej okolicy znajdują się: droga krzyżowa, kaplica eucharystyczna, kaplica objawienia, dom spowiedzi bł. Dominika, źródło Jana Chrzciciela, kaplica – miejsce modlitwy za zmarłych, wotywna ściana, dom św. Józefa, a także niewielki parking na kilkanaście aut, toalety, centrum informacji – sklep z pamiątkami, punkt opieki zdrowotnej i bufet. Wszystkie miejsca oznaczone są na zdjęciu poniżej. Na dwóch ostatnich zdjęciach można zobaczyć chatkę „u Joža na Búde” znajduje się ona w lesie kilka minut od Sanktuarium, jednak nie udało nam się znaleźć informacji na ten temat.

Źródło: https://www.turysta.org/z-wizyta-w-sanktuarium-matki-boskiej-litmanovskiej/