Dziewięćsił bezłodygowy – tajemnicze moce dziewięciu sił

Dziewięciornik bezłodygowy – tajemnicze moce dziewięciu sił

Dziewięćsił bezłodygowy [Carlina acaulis] inaczej dziewięciornik występuje w górach i na południowych wyżynach kraju.  Przed laty porastał wszystkie górskie łąki, pastwiska i nieużytki. W wyniku działalności człowieka obecnie coraz rzadziej występuje.

Mocarną roślinę wielką czcią otaczali górale. Wysuszone kwiaty zdobiły ściany domów, wyszywane – tradycyjne góralskie stroje.  Kwiatowa rozeta stanowi motyw zdobniczy w rzeźbie i elementach architektonicznych domów z bali jako symbol więzi człowieka, ziemi i niebios.
Nazwa góralska dziewięćsił nawiązuje do ludowych wierzeń które powiadają, że roślina ma w sobie dziewięć mocy 9 razy silniejszych niż inne zioła. Leczniczy korzeń ma tajemnicze siły uzdrawiające z wielu chorób. A regularnie stosowany gwarantuje zdrowie, siły i jasny umysł na długie lata.

Podobno łacińską nazwę nadał roślinie cesarz Karol Wielki. Tracąc żołnierzy przez straszliwą plagę zwrócił się o ratunek do nadwornych magów obeznanych w ziołolecznictwie. Legenda mówi, że zesłane przez anioła zioło powstrzymało śmiertelną epidemię.

Surowiec leczniczy

Dziewięćsił bezłodygowy jest wieloletnią, samopylną byliną. Wyglądem przypomina niski oset tworząc przy ziemi rozetę. Główka kwiatu znajduje się tuż przy ziemi pomiędzy kłującymi ok 30 cm liśćmi. Sprawia wrażenie, że jest roślina jest pozbawiona łodygi – stąd drugi człon nazwy. Dyskowaty koszyczek kwiatowy zawiera rurkowate żółto-czerwone kwiaty.

Dziewięćsił bezłodygowy - tajemnicze moce dziewięciu sił

Roślina jest wrażliwa na wilgoć i ..przepowiada pogodę. Przed deszczem kwiaty się zwijają, otwierają na słońce. Kwitnie od lipca do września.
Surowcem leczniczym jest korzeń [calinae radix] o bardzo przyjemnym zapachu świeżo po wyrwaniu. Zawiera kwasy organiczne, żywice, garbniki, gorycze i 50% inuliny.
Korzenie zbiera się jesienią podczas ładnej pogody gdy księżyca ubywa. Suszy w temperaturze pokojowej by nie utracić cennych olejków lotnych.

Dziewięćsił bezłodygowy właściwości lecznicze

Zażywaj ten proszek [dziewięćsił], a nie będziesz miał żadnej poważnej lub długotrwałej choroby aż do śmierci. Niech żaden człowiek tego proszku nie unika. Ponieważ ten, kto go je codziennie będąc zdrowym, nie będzie długo leżał w łóżku będąc chorym. A kto jest chory i go spożywa, ten wyzdrowieje. Św Hildegarda

Dziewięćsił ma działanie:
 • bakteriobójcze, tonizujące, napotne, przeciwgorączkowe, moczopędne
 • stymuluje wzrost przyjaznej mikroflory przewodu pokarmowego, zawiera sporo inuliny – pożywki dla bakterii
 • wzmacnia odporność
 • poprawia przemianę materii
 • likwiduje zaparcia i dolegliwości układu pokarmowego
 • stymuluje pracę wątroby, dróg żółciowych i żołądka
 • hamuje rozwój bakterii opornych na antybiotyki
 • pomaga w leczeniu gronkowca złocistego, grzybic, tyfusu
 • Stosowany zewnętrznie leczy choroby  skóry jak trądzik, egzema.

Dziewięćsił bezłodygowy właściwości

Ciekawostki

 • W średniowieczu był dziewięćsił był ważnym antidotum na trucizny
 • pomagał na chore nerki „gdy przepływ moczu był powolny” i wszelkie infekcje, „szybko wypędzał przeziębienie”
 • nalewki alkoholowe uznawano za znakomity afrodyzjak
 • korzeń dziewięćsił wchodzi w skład ziół szwedzkich
 • w Italii dziewięćsił określano regionalnie „chlebem myśliwego”, do dziś kwiaty przyrządzane podobnie jak karczochy są przysmakiem.
Dziewięćsił zastosowanie i sposób użycia

Odwar z korzenia
Łyżeczkę rozdrobnionego korzenia zalewamy 200 ml wody, podgrzewamy kwadrans nie dopuszczając do wrzenia. Pijemy 1-2 filiżanki dziennie jako środek przeciwbakteryjny w biegunkach i zaburzeniach trawienia. Przy niedomaganiach wątroby i woreczka żółciowego.

Na wzmocnienie dla chorych i zdrowych wg św Hildegardy
Sproszkowany korzeń mieszamy z bertramem i cynamonem. Nabieramy odrobinę na czubek noża, zażywamy z chlebem, zupą lub ciepłym winem.

Wywar ze sproszkowanego korzenia
15-30 g zalewamy 1/2 l wody doprowadzamy do wrzenia. Parzymy kwadrans pod przykryciem. Przy dolegliwościach żołądkowych dodajemy listek mięty pieprzowej.
Pijemy 1-2 łyżki 2-3 razy dziennie. Zewnętrznie można stosować do okładów i płukania gardła jako środek antyseptyczny, przeciwbakteryjny.

UWAGA:
Dziewięćsił nie powinien być stosowany w ciąży i w okresie karmienia. Może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na gatunki roślin z rodziny astrowatych. Przekroczenie dawki może spowodować biegunki.

Za: https://sekrety-zdrowia.org/

Post Author: admin