Skrzyp polny najstarsza roślina na świecie, ziołowy mocarz wykorzystywany w ziołolecznictwie i kosmetologii.

Skrzyp to jedna z najstarszych roślin na świecie. Bardzo powszechnie występuje na terenach Polski. Choć odmian tej rośliny jest kilka, to tylko skrzyp polny jest tak szeroko wykorzystywany w ziołolecznictwie i kosmetologii. Roślina występuje niemal w całej Europie, w Afryce Północnej, Ameryce Północnej i częściowo w Azji. Od dawna znane jest dobroczynne działanie skrzypu na cerę, włosy i paznokcie. Tabletki, napary, szampony i inne preparaty zawierające skrzyp polny są prawdziwymi sprzymierzeńcami kobiet w dbaniu o urodę. Ale nie tylko – skrzyp wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, zalecany jest więc kobietom, które obficie miesiączkują. Skrzyp zawiera wiele cennych składników, jak choćby polifenole (flawonoidy, saponiny, garbniki, kwasy organiczne, sterole roślinne).

Skrzyp – właściwości, wskazania, przeciwwskazania
Skrzyp zawiera najwięcej łatwo przyswajalnej krzemionki pośród roślin leczniczych, a także żelazo, mangan, kobalt, sole potasu, wapnia, fosforu. To właśnie związki krzemu mają tak dobroczynny wpływ na młody wygląd naszej skóry, włosów, paznokci. Skrzyp zawiera również witaminę C i kwasy organiczne (krzemowy, jabłkowy, askorbinowy, szczawiowy). Ma działanie moczopędne, oczyszczające organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii, dzięki czemu może być stosowany w niektórych schorzeniach nerek i dróg moczowych.


Skrzyp polny wskazania
Ziele i preparaty z jego zawartością mają wiele leczniczych wskazań:
uzupełniają niedobór mikroelementów,
wpływa pozytywnie na stan tkanki łącznej i kości,
wspomaga pracę wątroby, działa odtruwająco,
pomaga przy nerwobólach i bólach artretycznych,
zapobiega miażdżycy,
obniża ciśnienie krwi,
doskonały w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci,
zmniejsza potliwość stóp,
pomaga zahamować krwawienie – dlatego polecany przy obfitych miesiączkach, żylakach odbytu, owrzodzeniach okrężnicy, przy wrzodach żołądka i dwunastnicy,
wspomagająco przy schorzeniach nerek i układu moczowego.


Przeciwwskazania do stosowania skrzypu:
zaburzenia pracy serca i nerek,
kłębuszkowe zapalenie nerek,
dna moczanowa,
trzeba zachować ostrożność w okresie ciąży i karmienia.
Długotrwałe zażywanie preparatów ze skrzypem lub picie herbaty ze skrzypu może przyczynić się do niedoboru witaminy B1. Dlatego podczas przyjmowania skrzypu polnego stale, trzeba co kilka miesięcy zrobić miesięczną przerwę, lub stosować suplementy z witaminą B1.
Interakcje skrzypu z lekami
Ostrożność powinny zachować osoby zażywające digoksyny (możliwość hipokaliemii), diuretyki (możliwość odwodnienia i hipokaliemii), lit (nadmierne gromadzenie litu w organizmie).
Skrzyp polny na włosy
Skrzyp polny wykazuje szereg dobroczynnych właściwości dla włosów. Oczywiście jest on obecny w kosmetykach, takich jak szampony, odżywki, mgiełki, maski, ale wyciągi roślinne dodawane do nich nie zawierają wszystkich właściwości skrzypu. Można samodzielnie sporządzić napar ze skrzypu i wspomagać się domowymi sposobami. Skrzyp działa na przetłuszczanie włosów, łupież, wzmacnia, zapobiega rozdwajaniu, przeciwdziała wypadaniu włosów.
Skrzyp polny – tabletki
Suplement ze skrzypu polnego w tabletkach wpływa na skórę, która staje się jędrniejsza, włosy są wzmocnione, lśniące i zdrowe, a paznokcie nie łamią się i nie rozdwajają. Wspomaga też układ moczowy. Profilaktycznie powinno się zażywać 1 tabletkę suplementu dziennie.

Źródło; www.medonet.pl/zdrowie,

Post Author: admin