Paproć leśna na zapalenie stawów, lek przeciwbólowy, „wyciąga” reumatyzm

Paprotka zwyczajna – właściwości lecznicze

Paprotka zwyczajna posiada właściwości wykrztuśne, przeczyszczające, przeciwpasożytnicze, uspokajające. A także tonizujące, przeciwzapalne, moczopędne, antybiotczyzne. Wywary z rośliny posiadają działanie przeciwbólowe, ponadto ma ochronne działanie w różnych neurologicznych zaburzeniach neurodegeneracyjnch. Roślina posiada stymulujący wpływ na receptory adrenoreceptorów, oraz właściwości przeciwutleniające.

Korzeń jest bardzo słodki, zawiera cukry, saponiny, śluz, taninę i oleje. Zawiera także 15,5% sacharozy i 4,2% glukozy.

Niektóre właściwości lecznicze obejmują leczenie depresji oraz impotencji. Paprotka zwyczajna jest używana, jako środek wykrztuśny (pomaga rozluźniać flegm w gardle / klatce piersiowej). Ponadto roślina używana jest przy leczeniu gruźlicy i przy zapaleniu pęcherza. Badania nad rośliną wykazują, że substancje chemiczne zawarte w roślinie takie jak: fitoestrogeny, 20-hydroksyecdyson mogą przyczyniać się do zwiększenia masy mięśniowej i zwiększenia popędu płciowego.

Paprotka zwyczajna – zastosowanie

Paprotka zwyczajna stosowana jest w medycynie alternatywnej, jako środek wspomagający przy niestrawnościach i problemach z apetytem. Ma działanie lecznicze na narządy wewnętrzne takie jak wątroba. Ponadto posiada zastosowanie lecznicze przy schorzeniach skóry.

Właściwości wykrztuśne rośliny powodują, że jest stosowana w przypadku uciążliwego suchego kaszlu i kataru. Dawniej przygotowywano wywar z paprotki zwyczajnej do leczenia kokluszu u dzieci. Natomiast świeży korzeń służył do przygotowywana wywarów, jako środek leczniczy na uspokojenie, choroby reumatyczne powodujące obrzęki stawów.  W tym celu korzeń był także suszony i mielony a następnie podawany chorym.

Inne zastosowanie lecznicze paprotka zwyczajna osiągnęła przy takich schorzeniach jak żółtaczka i szkorbut. Istnieją doniesienia o stosowaniu wyciągów z paprotki do leczenia polipów.  W chorobach jelit roślina posiada najlepsze właściwości lecznicze w formie wywaru słodzonego trzciną cukrową.

Paprotka zwyczajna pobudza wydzielanie żółci i jest łagodnym środkiem przeczyszczającym. W europejskiej medycynie ziołowej tradycyjnie stosuje się ją, jako środek leczniczy przy zapaleniu wątroby śledziony i żółtaczki. Aktywność antybiotyczna paprotki zwyczajnej wiąże się ze stopniowym spadaniem temperatury.

Herbatę z korzeni stosuje się w leczeniu opłucnej, gruźlicy, bólów gardła i bólach brzucha. Wykazano, że wyciąg z kłącza ma aktywność przeciwpadaczkową. Poprawia funkcjonowanie serca przez oczyszczanie mięśnia sercowego przed toksycznymi skutkami dając choremu dobre samopoczucie. Paprotka wspomaga procesy trawienne i głównie pomaga w trawieniu mleka, powodując najpierw wytrącanie się, a następnie opadnięte przez jego rozpuszczanie, a tym samym chroni prze wzdęciami i bolesnymi kolkami.

Inne zastosowania medyczne paprotki zwyczajnej:

  •     Bradykardia (częstość akcji serca wynosi poniżej 60 razy na minutę)
  •     Astma
  •     Przewlekła obturacyjna choroba płuc
  •     Niewydolność serca
  •     Reakcje alergiczne
  •     Hiperkaliemia
  •     Zatrucie blokera beta (antidotum)

Paprotka zwyczajna – sposoby użycia

Kłącze rośliny można spożywać nawet na surowo. Jednak przeważnie jest z nich przygotowywany wywar. Korzeń poddawany jest ścieraniu lub rozdrabnianiu.

Wywar: 5 dag suchych kłączy paprotki zalać 2 szklankami wody, gotować pod przykryciem około 20 minut. Pozostawić do wystygnięcia, przecedzić i spożywać. Wywar sprawdza się przy takich dolegliwościach tak: kaszel, choroby dróg żółciowych.

Napar: 5 dag suszu rośliny zalać 250 ml wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem. Po przestygnięciu, przecedzić i spożywać.

W medycynie ludowej zmielone części paprotki używane były zewnętrznie w leczeniu ran i chorób skórnych takich jak łuszczyca.

Paprotka zwyczajna znajduje się w wielu mieszankach ziołowych np. korzeń lukrecji i korzeń paproci zwyczajnej polecany jest, jako lek przeciwbólowy przy bólach żołądka spowodowanych wrzodami. Ponadto takie zestawienie wspiera dwunastnicę, trzustkę.

Więcej na: Źródło: https://www.stolicazdrowia.pl/3267/paprotka-zwyczajna-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-sposob-uzycia/

Paproć leśna – narecznica samcza „wyciąga” reumatyzm

Paproć leśna narecznica samcza [Dryopteris filix-mas]  od dawien dawna medycyna ludowa czasów stosowała w leczeniu reumatyzmu i zapalania żył.

Rośliny głównie używano zewnętrznie.  Bolące miejsca okładano liśćmi, jednak częściej wypełniano nimi poduszki i materace.  Narecznica była i jest jednym z ważniejszych ziół leczniczych północnoamerykańskich Indian.

Paproć narecznica samcza

Ta zwykła leśna paproć pomaga w niektórych chorobach reumatycznych.  Jedną z ciekawszych historii przytacza prof. Willi Dungl, wieloletni lekarz i fizjoterapeuta austriackich olimpijczyków i zawodników Formuły 1. Na swojej drodze spotkał człowieka, którego narecznica samcza postawiła na nogi.

Narecznica właściwości

Dawniej narecznicę stosowano jako skuteczny środek przeciw tasiemcom i robakom. Dziś oprócz środka przeciwreumatycznego  stosuje się na wilgotne okłady przy ropiejących ranach i wrzodach.  Afrykańscy szamani stosują wywar z liści przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Wyciąg alkoholowy ma potwierdzone silne działanie przeciwzapalne przeciw RZS  [1] 

Sławna zielarka Maria Treben radziła osobom sparaliżowanym po udarze mózgu kłaść na noc kończyny na poduszce wypełnionej suchymi, pozbawionymi łodyg liśćmi paproci. Przy żylakach jednym ze skutecznych sposobów jest przykładanie roztartych, świeżych liści z kwaśnym mlekiem.

Z narecznicy można zrobić nalewkę do nacierania obolałych stawów w proporcji 1 część suchych liści na 5 części alkoholu. Albo włożyć liście pod prześcieradło.

Poduszki, materace wypełnione ziołami to sprawdzona od wieków metoda, która często przynosiła ulgę w wielu dolegliwościach.
Paproć warto uprawiać w domu, oczyszcza powietrze, niegdyś wierzono że działa ochronnie i neutralizuje złe energie.

Za https://sekrety-zdrowia.org/paproc-narecznica-samcza-reumatyzm/

Post Author: admin