Leszczyna pospolita na krążenie, wzmocnienie, żylaki i żeńskie hormony

Leszczyna pospolita [Corylus avellana] rośnie dziko w całej Europie, od setek lat sadzi ją się w sadach i ogrodach.
Leszczyna właściwości lecznicze

Surowcem zielarskim są pączki, młode liście, kwiatostany, kora i orzechy.
Kwiaty i liście mają działanie napotne, moczopędne i uspokajające. Pączki wzmagają pracę żeńskich hormonów, skutecznie łagodzą objawy menopauzy. Mają właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Liście i kora działają przeciwzapalnie i ściągająco. Wewnętrznie odwary polecane są w leczeniu żylaków, hemoroidów i problemów z krążeniem. Zewnętrznie na ropiejące rany i wrzody. Napar z kwiatów jest skutecznym lekarstwem na kaszel dla niemowląt i małych dzieci. 3-4 orzechy laskowe wzmacniają pamięć i nerki. Są energetyczną przekąską dla cukrzyków i osłabionych dzieci. Olej z orzechów stosuje się przeciw pasożytom.

Zbiory

Pączki zbiera się od końca lutego do początku kwietnia w zależności od pogody. Najlepiej jest robić to kiedy zaczynają rosnąć, pęcznieć. Wtedy stają się lepkie, nabierają właściwego aromatu i zawierają najwięcej cennych substancji czynnych. Korę do celów leczniczych zbiera się w marcu z młodych gałęzi. Liście od końca kwietnia do sierpnia w dni słoneczne.
Wszystkie surowce suszy się w ciemnym, przewiewnym miejscu w temperaturze do 40°C.
Leszczyna przepisy lecznicze

Herbatka na uregulowanie pracy hormonów
Łyżeczkę suszonych pączków zalać szklanką wrzątku, parzyć pod przykryciem 20 minut. Stosować 2 x dziennie.

Herbatka na problemy z nerkami i zatruciem krwi lekami
1 łyżeczkę suszonych liści zalać 2 szklankami wrzątku, odstawić pod przykryciem na noc. Rano wypić 1 szklankę, wieczorem drugą.
Kuracja trwa 2 tygodnie. Po miesięcznej przerwie można powtórzyć

Odwar z liści leszczyny
Łyżka suszu liści i kory zalać szklanką wody, gotować 5 minut. Ma właściwości przeciwzapalne, moczopędne, bakteriobójcze, ściągające i osłaniające. Podnosi odporność
Stosować przy przeziębieniach, problemach z krążeniem, żylakach, hemoroidach.

Zewnętrznie odwar stosować do okładów okłady przy infekcjach skórnych, ropiejących ranach, wrzodach, czyrakach, odleżynach, świerzbie. Kąpiele z odwarem stosuje się przy chorobach kobiecych i u dzieci cierpiących na krzywicę. Odwar można stosować do płukania włosów, nadaje puszystość i połysk.

Wywar kotków leszczyny jest środkiem napotnym i moczopędnym. Można stosować przy infekcjach, przeziębieniach, nieżytach przewodu pokarmowego.

Mieszanka przy cukrzycy i stanach przedcukrzycowych

200 g strąków fasoli, 100 g kłącza perzu i 50 g leszczyny. Rano gotować 2 łyżki strąków fasoli 1/2 l wody 2-10 minut. Odwarem zalać 2 łyżeczki mieszanki perzu i leszczyny, odstawić pod przykryciem 20 minut. Pić 1 szklankę rano do 9 przed śniadaniem. Drugą szklankę o 17 w cyklach 9 dniowych. 9 dni zioła -3 dni przerwy

Herbatka obniża poziom stężenia glukozy we krwi. Można pić chociaż raz dziennie nawet gdy jesteśmy już na insulinie. Bardzo pomaga i przedłuża życie.
Dawniej wierzono, że chroni ludzi przed piorunami i zakusami diabłów. Jej gałązki w różne miejsca w tomy, na granicach pól po jednej na każdą stronę świata. W słowiańskich obrzędach pogrzebowych orzechy laskowe były traktowane jako pokarm dla zmarłych. Podawano je żałobnikom na stypach. Krzewy i leszczynowe zagajniki otaczano czcią i uważano za symbol dostatku i sił opiekuńczych. W wielu kulturach leszczyna była uważana za drzewo mądrości a jej samowolne ścięcie surowo karano. Leszczynowych gałązek używano do odnajdywania żył złota i skarbów, do dziś wykonuje się do wykrywania podziemnych źródeł wody.

Post Author: admin